Her insanın korkuları vardır korkusuz insanlar yoktur çünkü herkesin ortak bir korkusu vardır o da karanlık kimileri için somut karanlık kimileri için soyut karanlık zihnindeki unutulmak için karartılan o anı, o his, o durum veya o eşya kormak bizi insan yapan diğer duygular gibi normaldir .Kimsenin ben korkusuzum diye havalanmasın sen anca bildiğim yalanları söylersin ve gözümden düşersin.

Mesela benim bu dünyadaki tek korkum bisiklet sürmek çok basit bir mekanizma çoğuları için zevk veren hobi ,iş iken benim korkulu rüyam ama:” Senin bu korkun yenilebilir sadece biraz özgüven .” diyebilirsinizin ama bu korkuyu bilerek yenmiyorum çünkü beynimi bu kadar basit bir korkuyla oyalıyorum ki o unutmak için çabaladığım karalaştırmaya çalıştığım korku ortaya çıkmasın .

Galiba yine itiraf zamanı, kendimi yazarken daha rahat hissediyorum o yüzden mutluyum bunları söylerken, benim ve bence çoğu insanın en büyük korkusu dünya ; dünyadaki insanların yapabilecekleri düşünsenize insanlar neleri yapıyor.İnsanlar bazen çok kötü olabiliyorlar bazen mi? Özür dilerim insanlar hep kötülerdir ve hep kötüye eylimlidir bu arada konuyla alakasız ama evrensel ahlaka ve etiğe inanırım. Beşerler bir işe çıkarları girdiğine yapamayacakları şey yok bunu iyi bliyorum çünkü bende bir insanım ve gerektiğinde en acımasız insan olabilirim .Önceden dediğim gibi hiçbir şey vazgeçilmez değildir.

İnsan demişken yine bu yazıyı da sözsüz bitirmeyeyim korku ile başladım insanla sonladırıym. Sözü yine tam hatırlamıyorum ama galiba Plato’nun Devlet adlı kitabındaydı ,sizin için kütüphaneme gittim zor olu ama buldum kitabı.

Üç çeşit insan vardır : Bilgisever,ünsever ve parasever insan. Bu üç insanın her birine sor, hangsinin hayatı hoştur diye : Her birinin kendi hayatını beğeneceğinden emin olabilirsiniz . Parasever adam diyecektir ki ; bilim, şan, şeref karın doyurmaz ,bunların verdiği zevk para kazanmanın verdiği zevk yanında hiç kalır . Ünsever, para biriktirme zevkini kaba bulur ; insana ün sağlamadıkça ,boş ,manasız bir heves sayar .Bilgisevere ,filozofa gelince , gerçeği oluduğu gibi tanıma,durmadan yeni şeyler öğrenmenin zevki yanında öteki zevkler için ne der?Bunları asıl isteyecek şeyin çok uzağına görümez mi ? Zoraki istekler der bunlara ve bunu kelimenin tam anlamıyla söyler; hayat insanı zorlamasa bunlardan vazeçebilir demek ister.

PLATO’NUN DEVLET ADLI KİTABI

Yazım hatası olduysa özür dilerim biraz aceleyle yazdım.

SEVGİLERLE…

Korkular ve İnsanlar” için bir yorum

  1. İki şeye değinmek istedim: Birincisi, insanların kötülüğe olduğu kadar iyiliğe de eğilimli ve kabiliyetli olduğu. İkincisi ise Platon hakkında. Bir süredir düşünüyorum: Platon devlet yönetimini de filozoflara layık görüyor ve, sanırım, kendisini de bir filozof olarak tanımlıyor. Bu durumda, Platon, eserlerini itibar görmek ve “lider” olmak için yazmış olamaz mı? Öyleyse onun, şöhret için yaşayan kimseden farkı nedir?
    Kibrin en büyüğü ve tehlikelisi, tevazu gibi görüneni( ve “Ne kadar alçakgönüllü!” diyerek yine kişiyi övmemize sebep olanı) değil midir?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s