Merhaba dostlar!

İlk ”Medeniyet Hakkında ” ki en çok okunan yazım olasına karşın bende bu yazıyı yazıyorum. Hep dediğimiz gibi dünya susun biz konuşalım!

Direkt giriyorum konuya sitemli ve ısrarlıca …Öğrendiğimiz onca bilim neye yaradı ? Dünyanın bir yerinde en lüks yerlerde fahiş fiyatlarla yenilen yemekler varken yine dünyanın bir yerinde üç öğün yemeği çamurlu su olan insanlar varken kim bana medeniyeti savunabilir?

Gerçek medeniyet bunlar olurken dünyanın başka bir köşesinde neler oluğunu düşünen aydın zihinlerindir.

Şuan en iyimser rakamlarla her gün dünyada en az 25 bin kişi açlıktan ölüyor dikkatinizi çekerim her gün bizim beğenmediğimiz ayıkladığımız yemekler çöpe giderken ona muhtaç olan tam 25 bin kişi ölüyor. Ve yine polyanacılık yaparak dünyadaki köle sayısı 40 milyondan , 40 milyon Türkiye nüfusun yarısı, fazla . Zihinleri zorlayan sayılar ve sadece izliyoruz ve bu insanlar belki de dünyayı bir adım ileriye taşıma potansiyeli olan insanlar şu zihinlerinizi açın artık medeniyetleşerek sömürüyorlar sömürerek ölüdüyorlar neyi mi ? İNSANI …

Bunları sayı görüp hiçbir şey yapmaya çalışmayan zihniyete sesleniyorum bunlar sayı değil bunlar çocuk bunlar o çok savunduğunuz (!) her gün kadına şiddete hayır postunu paylaşıp gündeme gelmenize yardımcı olan kadınlar ,kızlar ,analar bunlar erkek her şeyden önemlisi bunlar insan… Nasıl kör olmaya bu kadar meraklısınız ? Haykırıyorum siz hiç mi Selahaddin Eyyubi hikayesinde ki marangozu duymadınız mı ?

Selahaddin Eyyubi 7 yaşındayken bir marongoza denk gelir bu marangoz dünyaya ün salmış bir maragozdur . O sırada şimdilere FİLİSTİN ‘İN BAŞKENTİ OLAN KUDÜS Haçlıların işgalinde ve bu marangoz dillere destan bir minber yapar çesit çesit diyarlardan bu minbere talipler çıkar Selahaddin Eyyubi tam bu sırada marongozu ve minbere talip olan müşterinin arasındaki konuşmayı duyar duyar.

Müşteri minberin fiyatını sorar ve marangoz kendinden emin bir şekilde :”Bu Kudüs içindir. ” der. Müşteri gülerek:” Orası Haçlı işgali altınadır sen nasıl olurda bu minberi oraya götürürsün ?” der. Ve marangoz tarihi ve Selahaddin Eyyubi’nin kaderini değiştirecek ve yüzyıllar sonrası beni ve dahi neslini etkileyen şu sözleri sarf eder :” Ben bir marangozum benim elimden gelen bu minberi yapmak bir gün bir komutan gelir Kudüsü feth eder ve bu minberi oraya koyar.” bunu duyan Selahaddin Eyyubi 1187 de Kudüsü feth eder ve o minberi oraya koyar.

Şimdi sorarım bunları rakam olarak mı görmek yoksa bunlara kör olmak mı medeniyet?

Biri cevap versin artık bu barbar ruhumu bastıracak :”Neye yaradı bulduğunuz gece gündüz uyumadan çalıştığınız o bilim neye ?” Ben size söyleyeyim ülkeler yıkıp silahlar inşa edip mazlum kanı döktük ,çöp yiyip çöp yığınları bıraktık , doğada bize ayrılan yerlerden daha fazla isteyip ormanları yıkıp beton döktük, aç kalınca bitki ekip biçmek yerine kopyaladık biz emek verip bir şeyler almak istemedik biz emek verip herşeyi almak istedik biz medeniyetleştik (!)

Medeniyet sana bir sır vereyim. Biliyor musun medeniyet Bizim dünyamızda senin için dökülen kanlar sığ görüşlülerin bağnazların ve ya zalimlerin değil kadın ve doğduğunda ölmek için bekleyen çocukların başka bir sır daha vereyim medeniyet .Durum böyleyken siyasiler çıkıyor ve diyor ki adaletli bir ülkede medeniyet içinde yaşıyorsunuz ne kadar trajikomik demi…!

Ey medeniyet! Kendini ayna karşına al ve iyi bak tıpkı bir insan gibi neydim, ne oldum, ne için oldum sorularını sor kendine ve cevaplarını kendi gözlerine bakarak söyle unutma bir tebesümün bir damla suyun dahi hesabının sorulcağı dünyada yaşıyorsun…

Medeniyet Hakkında 2” için bir yorum

  1. Savaş, açlık, terör, kaos, kan…
    Her gün on binlerin öldüğü dünyada bu COVID neden bu kadar endişe verici(?) oldu? Yeni vaka ve ölüm sayıları o denli dehşet verici gösterildi ki, biz ekranlara kilitlenip haberlere kulak kesildik ve duyup görmemiz gerekenleri yine fark etmedik. Bu pandemiden çok daha öldürücü şeyler var. Neden tüm dünya medyasında “Suriye’de her gün şu kadar insan hayatını kaybediyor.” ya da “Afrika’da açlık ve susuzluk ve bunlara bağlı hastalıklardan şu kadar kişi ölüyor.” diye haberler böyle dehşet verici şekilde yapılmıyor? Bu COVID’in bu kadar büyütülmesi ekonomik ihtirasların eseri. Orta Doğu ve Afrika’da (çoğunluğu Müslüman) mazlumların maruz kaldığı sefalet ve katliamların göz ardı edilmesi ve üstelik İslam=terör algısının güçlendirilmesi de ekonomik ve maddi ihtirasların eseri.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s